Od czego zależy, czy pies będzie nam posłuszny?

Pies to zwierzę, które może stać się najlepszym przyjacielem człowieka. Trzeba jednak pamiętać, że na dobrą relację z psem oraz posłuszeństwo trzeba sobie zapracować. Nie wystarczy, że opiekun od czasu do czasu przytuli swojego pupila i rzuci mu smakowitą przekąskę. Ważne jest, aby zapewnić psu poczucie bezpieczeństwa, zbudować wspólne relacje na solidnych podstawach i szkolić swojego czworonożnego przyjaciela.

Spełnij podstawowe potrzeby psa

Jeśli pojawią się jakiekolwiek deficyty w zakresie podstawowych potrzeb psa, trudno oczekiwać od niego posłuszeństwa. Do tej grupy zaliczamy nie tylko potrzeby fizjologiczne, a więc odżywianie czy sen, ale również poczucie bezpieczeństwa, pielęgnację, dbanie o odpowiedni stan zdrowia zwierzęcia, ruch, stymulację umysłową, zabawę.

Jeśli jakiegoś elementu zabraknie, np. pies nie będzie czuł się bezpiecznie przy opiekunie lub nie będzie miał możliwości eksploracji otoczenia, mogą pojawić się u niego problemy behawioralne.

Buduj zaufanie i rozwijaj relacje

Budowanie relacji trzeba rozwijać od dnia pojawienia się czworonoga w domu. Najlepsze efekty osiąga się w wieku szczenięcym, chociaż u starszych psów też jest to możliwe. Jak to zrobić? Najlepiej poprzez regularne treningi dostosowane do potrzeb psów oraz spełnianie potrzeb behawioralnych

Nauka psiej komunikacji oraz posłuszeństwa to jeden z ważniejszych aspektów wszystkich organizowanych przez nas szkoleń psów w Warszawie i okolicach. Podczas regularnych i odpowiednio zaplanowanych ćwiczeń odbywających się pod okiem specjalisty można nie tylko trenować podstawy posłuszeństwa, ale przede wszystkim budować zaufanie psa do człowieka (i odwrotnie). W ten sposób zwierzę staje się bardziej pewne samego siebie i swojego opiekuna.

W przypadku wyjątkowych problemów wynikających z nieposłuszeństwem psa zalecamy konsultacje behawioralne.